Online alisveris GSM ve internet aboneligi sikayetleri artti

Online alışveriş, GSM ve internet aboneliği şikayetleri arttı

Tüketiciler en çok online alışverişlerde yaşanan sorunlar nedeniyle şikayette bulunurken, bunu GSM ve internet abonelikleri, özel okul fiyatları ve mobilya siparişlerinde yaşanan sorunlar izliyor.

Online alışveriş, GSM ve internet aboneliği şikayetleri arttı

AA & Ensonhaber

Değişen ve gelişen dünyada alışveriş de çeşitlendi. Tüketicilerin birçok alanda yaşadıkları mağduriyetin giredilmesi için yeni önlemler de alınıyor. Ne var ki, özellikle online alışverişlerde yaşanan sorunlar, ilk sırada yer alıyor.

Her yıl 15 Mart’ta kutlanan Dünya Tüketiciler Günü’nün olduğu hafta, ‘Tüketiciyi Koruma Haftası’ olarak adlandırılıyor.

Şikayetlerde online alışveriş ilk sırada

Tüketiciler Konfederasyonu (TÜKON) Genel Başkanı Aziz Koçal, Tüketiciyi Koruma Haftası çerçevesinde yaptığı açıklamada, tüketicilerin özellikle online alışverişler, GSM ve internet abonelikleri, özel okul ücretleri ve mobilya siparişleriyle ilgili sorunlar yaşadığını belirtti.

Koçal, online alışverişlerde en yaygın şikayetlerin, sipariş edilen ürünlerin teslim edilmemesi, teslim edilen ürünlerin beklenen özelliklerden farklı olması, ödenen ücretin iadesinin yapılmaması gibi konular olduğunu ifade etti. Ayrıca, sosyal medya üzerinden verilen siparişlerin, müşteri memnuniyetini sağlayacak düzeyde hizmet sunmadığını ve bu konuda yapılan uyarılara rağmen sorunların devam ettiğini vurguladı.

Online satış platformlarından sipariş edilen elektronik ürünlerde, ürünlerin stokta olmadığına dair bilgilendirme yapılarak gönderilmemesi ve para iadesinin uzun bir süreçte gerçekleşmesi gibi ciddi şikayetlerin olduğuna dikkat çeken Koçal, ayrıca satıcıların bazılarının 14 günlük cayma süresini kabul etmediğini dile getirdi.

1710482258 626 Online alisveris GSM ve internet aboneligi sikayetleri artti

“Özel okul fiyatlarına ilişkin şikayetler son aylarda yoğunlaştı”

Aziz Koçal, GSM ve internet aboneliklerine yönelik şikayetlere ilişkin,

Firmalar taahhüt süresi bitmeden tüketiciye aldatıcı bilgi verebiliyor. Böylece, tüketicinin 2-3 ay önceden zamlı tarifeye geçmesi sağlanıyor. Ayrıca, taahhütlü abonelikler kapsamında tüketiciye yanıltıcı bilgi verildiğini görüyoruz. Bu durumda, tüketiciler abonelikten vazgeçmek istediğinde cayma bedeli adı altında yüklü fatura ödemesi ile karşı karşıya kalıyor.

diye konuştu.

Son aylarda özel okulların fiyatlarıyla ilgili şikayetlerin de zirve yaptığını ifade eden Koçal, sözlerini şöyle sürdürdü:

Mobilya türü siparişlerde eksik ve kusurlu teslimatlar, ölçülere uygun olmaması, verilen özel siparişlerin taahhüt edilen sürede teslim edilmemesi, sürekli tüketicinin oyalanması gibi şikayetler yer alıyor. Bu arada finansal kuruluşlara yönelik kredi kartı aidatları, işlem komisyonları gibi şikayetler artmaya başladı. Bir başka şikayet türü ise kredisini veya kredi kartı borçlarını ödeyemeyen vatandaşların bankalar tarafından varlık şirketlerine devir olan borçları nedeniyle sürekli aranarak taciz edilmeleri, yüklü ödemelerin çıkması, bu şikayetlerin önümüzdeki aylarda yükseleceğini tahmin ediyoruz.

1710482258 256 Online alisveris GSM ve internet aboneligi sikayetleri artti

“Zaman zaman çok ilginç şikayetlerle karşılaşıyoruz”

Koçal, tüketicilerden zaman zaman ilginç şikayetler aldıklarını belirterek,

Bir tüketici gece yarısı bize ulaşarak, bir paket sigara aldığını ancak sigaranın içindeki tütün miktarının az olduğunu şikayet etmişti. Bu konudaki hakları öğrenmek istedi, hatta tazminat davası açıp açamayacağını sormuştu. Bir başka ilginç bulduğum şikayeti ise İstanbul’da yaşayan evli bir kadından almıştık. Yeni evlenen kadın, şubemizi arayıp, ‘Ayıplı mallarda hakkımı öğrenmek istiyorum çünkü kocamın ayıpları çok fazla. Ne yapmalıyım, haklarım nedir?’ diye sormuştu.

ifadelerini kullandı.

“Tüketiciler e-devlet üzerinden başvuru yapabiliyor”

Koçal, tüketicilerden zaman zaman ilginç şikayetler aldıklarını belirterek,

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz de tüketicilerin karşılaştıkları sorunların zamanla değiştiğini belirterek, “Örneğin, 25 yıl önce tüketicileri en çok kapıya gelen pazarlamacıların yol açtığı sorun mağdur ederken, günümüzde özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde şikayetler öne çıkıyor.

dedi.

Türkiye’nin, mevcut tüketici hukukunun getirdiği koruma mekanizmasıyla dünyadaki birçok ülkenin yasalarından daha üst standart sağladığını vurgulayan Deniz,

Ancak bir yasa ne denli mükemmel olursa olsun, yasanın koruması ancak tüketicinin hakkını aramasıyla mümkün. Bu nedenle uğradığı mağduriyet konusunda hak arama süreçleri tüketici tarafından işletilmeli.

ifadelerini kullandı.

Deniz, tüketicilere, mağduriyet yaşadıklarında mutlaka haklarını aramaları çağrısında bulunarak, şu uyarıları yaptı:

Mevcut hukuk düzeni tüketicilerin haklarını ararken başvuru yapacakları tüketici hakem heyeti, tüketici mahkemeleri gibi mercilerde ücretsiz ve hızlı şekilde karar çıkması ilkesine dayanıyor. Yani tüketici hakkını ararken, yapacağı hukuki girişimler için herhangi bir ücret ödemiyor. Yine illerde ve birçok ilçedeki ticaret il müdürlüklerinde bulunan tüketici hakem heyetlerine şahsen başvuru yapılabildiği gibi e-devlet üzerinden de Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru olanağı bulunuyor.

Deniz, tüketicilerin hakkını aramaları konusunda yıllar içinde olumlu ve büyük değişimler gözlemlendiğini belirterek, bu değişimde tüketici örgütlerinin büyük payının olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir